Trasy rejsów
Pętla Żuławska liczy 303km i łączy szlaki Wisły, Martwej Wisły, Szkarpawy, Wisły Królewieckiej, Wisły Śmiałej, Nogatu, Kanału Jagielońskiego oraz wód Zalewu Wiślanego.
Wincenty Pol uważa, że nazwa Żuławy wywodzi się z dwóch słów słowiańskich: żuł i ława. Żuł oznacza muł wypłukiwany przez rzekę z terenów przez które płynie i odkładany jest w delcie w postaci ław. Żuławy są najmłodszym kawałkiem lądu w naszym kraju. Powstały dzięki naturalnym procesom deltotwórczym oraz ciężkiej pracy wielu pokoleń ludzi, bez których wysiłku część polderowa Żuław ponownie stałaby się morzem.
Życie zawsze toczyło się nad wodą. Pierwsze osady były lokowane w bezpośredniej bliskości rzek i jezior. Zycie gospodarcze i polityczne gromadziło się wokół wody. Dziś możemy podróżować w ciekawy sposób, podziwiać piękno przyrody i odwiedzać najważniejsze miejsca w historii Polski właśnie z perspektywy żeglugi śródlądowej.
Wzdłuż rzek tworzących pętle możemy dziś zwiedzić najpiękniejsze miasta Polski pełne cudownych zabytków jak Gdańsk, Malbork, Elbląg. Ale Pętla Żuławska to również niesamowita przyroda. Piękne krajobrazy zachwycą każdego podróżnika.
Trasy rejsów
Szkarpawa to typowa żuławska rzeka – bardzo spokojna z mało odczuwalnym prądem. Liczy 25,4 km. długości. W przeważającej części obwałowana z brzegami porośniętymi szuwarami. Łagodnie meandruje, spotykamy na niej również długie proste odcinki. Na rzece gniazduje wiele gatunków ptaków, na całej trasie występują również Czaple Siwe. Swoje żeremia mają tu bobry, których aktywność wyraźnie widać na pniach drzew. Szkarpawa stanowi podstawową i najkrótszą drogę wodną dla jachtów płynących z Gdańska na Zalew Wiślany a także z Gdańska do Elbląga i dalej, na Kanał Elbląski i Pojezierze Iławskie. Szkarpawa jest jedną z najważniejszych rzek szlaku Pętli Żuławskiej. Aby zatoczyć ową Pętlę kontynuujemy dalej żeglugę Nogatem pod prąd, następnie Wisłą z prądem i ponownie dopływamy do początku Szkarpawy.
Płynąc Szkarpawą możemy wpłynąć na inne drogi wodne. Uchodzi do niej wiele kanałów i cieków wodnych. Większość z nich jest odcięta wałem przeciwpowodziowym, do kilku z nich możemy wpłynąć:
– w Rybinie na Wisłę Królewiecką, którą również dopłyniemy do Zalewu Wiślanego
– wychodząc ze Szkarpawy na Zalew Wiślany, możemy wpłynąć w ujście Nogatu i kontynuować żeglugę Nogatem aż do Białej Góry i Wisły
– można także płynąc Nogatem skręcić na Kanał Jagielloński i dopłynąć do Elbląga
– płynąc w kierunku „przeciwnym”, to znaczy z Zalewu Wiślanego dopłyniemy Szkarpawą do Wisły, którą możemy płynąc pod prąd do Tczewa i dalej, lub z prądem na Zatokę Gdańską lub do Gdańska – przez śluzę Przegalina i Martwą Wisłę i Motławę
– a także przez Przekop Wisły i Zatokę Gdańską a następnie przez Kanał Portowy i Motławę
Na rzece mamy do przejścia wyjątkowe obiekty hydrotechniczne – śluzę (z mostkiem obrotowym), most zwodzony w Drewnicy, kolejowy most obrotowy i kolejny most zwodzony w Rybinie. Wszystkie obiekty są czynne i otwierane w wyznaczonych godzinach.
Trasy rejsów
Tuga (Tuja) i Święta – to w zasadzie ta sama rzeka, prawy dopływ Szkarpawy. Źródła rzeki znajdują się w okolicach Cypla Mątowskiego.
Jej podział jest umowny a miejscem podziału jest miejscowość Nowy Dwór Gdański- most kolei wąskotorowej, choć niektóre źródła podają most drogowy. Jeszcze na początku lat osiemdziesiątych uważano, że nazwa Tuga jest niepoprawna, właściwa powinna brzmieć – Tuja. Lata forsowania nazwy Tuga sprawiły że zaczęła ona jednak przeważać. Podobnie z rzeką Świętą ten prawy dopływ Szkarpawy bierze swój początek na polach znajdujących się w widłach Wisły oraz Nogatu. Płynie w kierunku północnym, lekko skręcając na wschód, przecinając Wielkie Żuławy oraz Deltę Wisły. Odcinek płynący do Nowego Dworu Gdańskiego nosi nazwę Święta, dalszy bieg to Tuga, często zwana Tują. Na trasie widoczne są ślady osadnictwa mennonickiego w postaci domów podcieniowych w miejscowości Marynowy i Cyganek, która nazywana była oficjalnie Wielką Świętą. Tuga łączy się ze Szkarpawą w okolicy Rybiny.
Jest to rzeka przepływa przez serce Żuław Wiślanych, w tym dwa najważniejsze miasta tego obszaru – Nowy Dwór Gdański, będący stolicą Żuław, oraz zabytkowy i mało znany Nowy Staw.
Szlak Tugi jest kręty, szeroki, spokojny i niezwykle malowniczy. Obfituje w dzikie zakątki, zabytki architektury i techniki. Na szlaku warto zatrzymać się w Tujsku, Stobcu, Żelichowie, zwiedzić zabytki Nowego Dworu i Nowego Stawu.
Trasy rejsów
Zatoka Gdańska należy do obszaru morskich wód osłoniętych. To przedsionek Bałtyku, akwen bardzo bezpieczny z dużą liczbą portów, do których wejścia są łatwe, dostępne także dla jachtów morskich. Pływając po wodach Zatoki Gdańskiej nie sposób nie zawinąć do Gdyni, Sopotu, Helu czy Jastarni.
Nasza jednostka posiada Certyfikat Żeglowności PZŻ o raz Certyfikat Bezpieczeństwa Urzędu Morskiego pozwalający na pływanie po całej Zatoce Gdańskiej oraz do 4Mm od brzegu na morskich wodach otwartych.Pływanie po wodach Zatoki wymaga jednak pewnego doświadczenia w sterowaniu jachtem.
Trasy rejsów
Nogat liczy 62 kilometry długości i jest najdłuższą rzeką, leżącą w całości na Żuławach. Łączy Wisłę z Zalewem Wiślanym i szlakiem Pojezierza Iławskiego – poprzez Kanał Jagielloński. Stanowi południowe ramię Pętli Żuławskiej. Nogat jest podstawową drogę wodną, dla jachtów płynących z prądem Wisły na szlak Pojezierza Iławskiego. Jest również jedną z najważniejszych, po Szkarpawie rzeką Pętli Żuławskiej. Ową pętlę zataczamy płynąc Nogatem, Wisłą, Szkarpawą i następnie dopływamy z powrotem do szlaku Nogatu. Rzeka jest skanalizowana na odcinku od Białej Góry do śluzy w Michałowie, natomiast od Michałowa do ujścia do Zalewu jest rzeką żeglowną swobodnie płynącą. Prąd rzeki jest minimalny, choć po uruchomieniu elektrowni wodnych przy śluzach Michałowo i Szonowo nieco się powiększył. Dopuszczalne zanurzenie na odcinku skanalizowanym wynosi 1,6 m a na wolno płynącym – 1,4 m. Szlak żeglowny jest oznakowany typowo dla wód śródlądowych – lewa strona szlaku to zielone stożkowe boje, prawa strona – czerwone walce. Część z boi ma fosforyzujące paski, ułatwiające ich dostrzeżenie o zmroku i w nocy.
Na rzece jest pięć śluz : Biała Góra Węzeł Wodny i śluza Biała Góra , Biała Góra dawna śluza Wielki Upust, śluza Szonowo, śluza Rakowiec , śluza Michałowo .
Na rzece od Wisły do Zalewu Wiślanego znajdują się profesjonalne przystanie żeglarskie – w Białej Górze i Malborku. W Malborku oprócz nowej przystani mamy też do dyspozycji funkcjonujące dawniej obiekty, nabrzeże przy Zamku Krzyżackim oraz barkę restauracyjną.
Połączenia Nogatu z innymi drogami wodnymi:
– w Białej Górze na Wisłę, którą możemy dopłynąć pod prąd do Gniewu, Bydgoszczy, Warszawy a z prądem do Gdańska i na wody Zatoki gdańskiej lub przez śluzę Gdańską Głowę na wody Szkarpawy i Pętli Żuławskiej
– w Białej Górze na Liwę, którą dopłyniemy do Kwidzyna – tutaj
– w Bielniku na Kanał Jagielloński, którym dopłyniemy do Elbląga – tutaj
– w okolicy Kępin na Cieplicówkę którą możemy dopłynąć do Zalewu Wiślanego
Trasy rejsów
Kanał Elbląsko-Ostródzki – w źródłach nie ma zgodności jaki punkt jest początkiem i końcem kanału. Czasami przyjmuje się jezioro Drużno a czasami śluzę Miłomłyn. Nie ma też zgodności co do nazewnictwa samego kanału. W różnych publikacjach występują najczęściej nazwy : kanał Elbląsko-Ostródzki, Ostródzko-Elbląski, Elbląski, Staropruski, Oberlandzki.
Zbudowany w latach 1844-81 jest unikatowym w skali świata zabytkiem hydrotechniki, dzięki czynnemu systemowi pięciu zabytkowych pochylni z tzw. suchym grzbietem (statki i jachty, żeby pokonać różnicę poziomów, są umieszczane na wózkach i przeciągane po torowisku za pomocą stalowych lin, które porusza koło wodne). Jego trasa przechodzi przez sztuczne przekopy, groble oraz jeziora: Druzno, Piniewo, Sambród, Ruda Woda, Ilińsk, Drwęckie, Pauzeńskie, Szeląg, Dauby i Jeziorak. Całkowita długość kanału z odgałęzieniami (m.in. Kanał Iławski, Kanał Dobrzycki łączący Jeziorak z jeziorem Ewingi, rzeka Elbląg czy Kanał Jagielloński łączący rzekę Elbląg z Nogatem) wynosi 151,7 km. Podstawowym problemem technicznym przy budowie było pokonanie 99,15 m różnicy wysokości między jeziorem Druzno a Buczyńcem. Wysokość tę zniwelowano poprzez wprowadzenie pochylni rozmieszczonych na długości ok. 10 km (Całuny, Jelenie, Oleśnica, Kąty, Buczyniec). Projektantem kanału był Georg Jacob Steenke.
Kanał Elbląsko-Ostródzki jest najdłuższym kanałem żeglownym w Polsce. Łączy on jezioro Drużno z jeziorem Jeziorak ( Iława ), oraz jezioro Drużno z jeziorem Drwęckim ( Ostróda ). Punktem zwrotnym skrzyżowania szlaku jest miejscowość Miłomłyn . Pod względem krajoznawczym i technicznym jest jednym z najciekawszych szlaków wodnych w skali światowej.
Trasy rejsów
Martwa Wisła stanowi bardzo ważny szlak wodny na Pomorskim Szlaku Żeglarskim. Umożliwia żeglarzom dotarcie do Gdańska z ominięciem wód morskich Zatoki Gdańskiej .
Martwa Wisła to dawne główne ramię ujściowe Wisły. Stało się „martwe” w wyniku w wyniku przeprowadzonego w latach 1890–1895 w okolicach Świbna przekopu Wisły, powstało nowe ujście Leniwki: od miejscowości Przegalina do Zatoki Gdańskiej powstał przekop Wisły. Nazwę Martwa Wisła przybrał wówczas odcinek dawnej Leniwki od Przegaliny do ujścia przy Westerplatte w Gdańsku po powstaniu Przekopu Wisły w Świbnie i odcięciu od głównego ujścia śluzami w Przegalinie i w Pleniewie. Ta ostatnia została rozebrana po wojnie.
Trasa pozwala na skorzystanie z trzech możliwości dopłynięcia do Zatoki Gdańskiej – poprzez wody Wisły i Przekop w Świbnie, poprzez Przełom Wisły Śmiałej w Górkach Zachodnich, wreszcie przez wody portowe Portu Gdańsk stwarzają w połączeniu z żeglugą Martwą Wisłą możliwość wykonywania okrężnych „pętli” i ciekawych rejsów w wielu wariantach.
Na całej trasie należy uważać na ruch statków – także morskich, holowników, pchaczy z barkami i innych jednostek profesjonalnej żeglugi. Ze względu na styk wodnych dróg śródlądowych z morskimi, oznakowanie nawigacyjne na większości szlaku jest kompatybilne z oznakowaniem morskim.
Martwa Wisła tuż za Przegaliną odgałęzia się w kierunku południowym. To basen Błotnik, na którego końcu, w miejscowości Cedry Wielkie zlokalizowana jest nowa przystań jachtowa Błotnik.
Rzeka od Przegaliny płynie przez Wiślinkę, Sobieszewo, Górki Wschodnie – gdzie rozciąga się rozlewisko Wisły Śmiałej i wyjście na Zatokę Gdańską i morze w Górkach Zachodnich.
Martwa Wisła płynie dalej w kierunku Gdańska, przez Stogi, gdzie rozpoczynają się tereny portowe. Wpada do niej Opływ Motławy (szlak kajakowy) i Motława, którą można dopłynąć do centrum Starego Miasta i Mariny jachtowej w Gdańsku. W miejscu połączenia z Motławą krzyżuje się kilka dróg wodnych. Martwa Wisła rozdziela się na dwa szlaki. Kanał Kaszubski – którym przez wody portowe płyniemy do Wisłoujścia i Westerplatte i dalej na Zatokę Gdańską, oraz właściwą Martwą Wisłę, która płynie przez byłe tereny Stoczni Gdańskiej i Portu Gdańskiego, łącząc się ponownie z Kanałem Kaszubskim w pobliżu Westerplatte.
Trasy rejsów
Królowa polskich rzek jest wielka i potężna. Płynąc po niej poczujemy moc natury. Wzdłuż jej brzegów nie ma zbyt wielu dużych miast ale te co spotkamy są piękne i nie powtarzalne. Z perspektywy Wisły wyglądają niesamowicie. Mniejsze malownicze miasteczka które zobaczymy prawie się nie zmieniły od powstania wieki temu.
Ale Wisła to przede wszystkim natura i przyroda. Mnogość doznań jakie na Państwa czekają płynąc Wisłą pozostaną w naszej pamięci i sercu na długi czas.
W ramach pętli Żuławskiej wpływamy na Wisłę przez śluzę w Białej Górze i kierujemy się w dół rzeki. Po drodze mijamy Tczew i dalej możemy wpłynąć przez śluzę Gdańska Głowa na rzekę Szkarpawę lub dotrzeć do Gdańska przez śluzę Przegalina po lewej stronie szlaku.
Trasy rejsów
Zalew Wiślany to akwen morskich wód wewnętrznych. Od południa ograniczony Wysoczyzną Elbląską od północy Mierzeją Wiślaną, od zachodu rozpościerają się rozległe poldery Żuław Wiślanych.
Powierzchnia Zalewu to 382 km2 (łącznie z Zalewem Kaliningradzkim 838 km2), długość to 35,1 km (razem z Zalewem Kaliningradzkim 90,7 km). Szerokość Zalewu waha się od 6,8 km do 13 km, przy średniej głębokości 2,7 m. Im dalej na wschód, tym głębiej.
Zalew Wiślany leży w centrum najdłuższego, najbardziej zróżnicowanego i stąd też najatrakcyjniejszego w Polsce szlaku wodnego z Gdańska do Iławy. Na trasie Zalewu możemy podziwiać Zatokę Gdańską, szlaki wodne wokół Gdańska, Pętlę Żuław – Rzeki Delty Wisły, Zalew Wiślany i Kaliningradzki, Kanał Elbląski, Pojezierze Iławskie. To kilkanaście lub więcej wariantów trasy rejsu do wyboru, wiele portów gdzie można rozpocząć lub zakończyć rejs. Różnorodne akweny – od wód przybrzeżnomorskich, zatokowych, zalewowych, portowych, poprzez odcinki rzeczne i kanałowe oraz szlaki typowo śródlądowe z pięknymi i czystymi jeziorami pozwalają na wybór trasy.
To znakomita odmiana dla pływających po śródlądziu i próba spróbowania swoich sił na szerszych wodach. Zalew Wiślany to morskie oznakowanie portów i torów wodnych, konieczność korzystania z map i wiele innych ciekawych wyzwań, bez konieczności wypływania w morze. Swobodnie się tu żegluje jachtem o zanurzeniu nie przekraczającym jednego metra. Należy pamiętać jednak, że te niewielkie głębokości przy błyskawicznej zmianie pogody powodują powstawanie krótkiej, stromej fali, która potrafi dokuczyć nawet doświadczonym żeglarzom.
Na szlaku podziwiać można wyjątkowe budowle wodne – pochylnie, mosty zwodzone, pontonowe, obrotowe, zabytkowe śluzy. To tutaj jest Jeziorak, najdłuższe jezioro w Polsce, wyjątkowe pochylnie którymi zamiast w śluzach pokonamy różnicę poziomów wody na Kanale Elbląskim, plaże, mariny i wiele innych atrakcji.
Przystanie wodne: Osłonka, Nowa Pasłęka, Braniewo, Nadbrzeże , Kąty Rybackie, Krynica Morska, Tolkmicko
Ciekawostka: Zalew Wiślany jest miejscem najliczniejszej w Polsce i jednych z największych w Europie kolonii lęgowej kormoranów (do ok. 11500 par)
Trasy rejsów
Wisła Królewiecka jest odnogą rzeki Szkarpawy i od Rybiny płynie w kierunku Zalewu Wiślanego. Rzeka jest wąska ale jednostki o małym zanurzeniu nie będą miały problemu z przepłynięciem. Ważne aby trzymać się środka szlaku.
Po drodze mija się przystań w Sztutowie gdzie w razie dużego zafalowania na Zalewie można poczekać na lepszą pogodę. Jeżeli kogoś najdzie ochota na kąpiel w morzu wystarczy przejść około 3 km przez mierzeję.
Trasy rejsów
Tczew jest jednym z najstarszych miast na Pomorzu Gdańskim o ponad 800-letniej potwierdzonej historii, której świadectwem są liczne zabytki. Do najciekawszych należy wybudowany 150 lat temu Most Tczewski, który Amerykańskie Towarzystwo Inżynieryjne uznało za międzynarodowy zabytek inżynierii budowlanej (na tej samej liście jest m.in. paryska wieża Eiffel’a) oraz najstarszy z tczewskich zabytków – kościół farny z XIII w. Pierwsza wzmianka źródłowa o osadzie Trsow kojarzona z Tczewem pochodzi z 1198 r.
W mieście znajduje się szereg wartych zobaczenia miejsc a wśród nich m.in. zabytkowe mosty przez Wisłę. Wiślane mosty stanowią szczególną atrakcję Tczewa. Jako pierwszy, w latach 1851-1857, powstał most drogowy i był wówczas jednym z najdłuższych na świecie (837 metrów długości). Jego budowa kosztowała 4 miliony talarów. Kamień węgielny pod budowę położył Fryderyk Wilhelm IV. Most początkowo miał dziesięć wież i dwie bramy wjazdowe z pięknymi portalami – do dzisiaj pozostały jedynie cztery wieże. Drugi most, kolejowy, powstał w latach 1888-1890.
W Tczewie wybudowano także przystań na rzece Wiśle, która zapewnia bezpieczną i dobrą obsługę dla jednostek pasażerskich i małych jednostek turystycznych, Jednocześnie jest atrakcyjnym elementem w ciągu nadwiślańskich bulwarów Starego Miasta, które są miejscem rekreacji, imprez publicznych i festynów.
Trasy rejsów
Sztutowo jest miejscowością letniskową wykorzystującą położenie między Zatoką Gdańską a Zalewem Wiślanym. W latach 1939-1945 znajdował się na terenie gminy niemiecki obóz koncentracyjny „KL Stutthof”. Był to najdłużej działający obóz koncentracyjny poza przedwojennymi granicami Niemiec. Założony został podczas kampanii wrześniowej, tuż po zajęciu Pomorza i Wolnego Miasta Gdańska. Obecnie funkcjonuje tu Muzeum Stutthof w Sztutowie. W wyniku II wojny światowej wieś została przyłączona do Polski. Dotychczasową ludność wysiedlono do Niemiec. Pomiędzy Sztutowem a Kątami Rybackimi znajduje się rezerwat kormoranów czarnych.
Kąty Rybackie znajdują się na terenie Mierzei Wiślanej na zachodnim brzegu Zalewu Wiślanego, w odległości 56 km od Gdańska, a 17 km od Krynicy Morskiej.
Jest to znana osada rybacka z portem morskim i dwiema przystaniami morskimi. Dogodne położenie pomiędzy Sztutowem a Krynicą Morską sprzyja szerszemu poznaniu uroków Mierzei Wiślanej. Co roku w dzień Św. Piotra i Pawła organizowany jest w Kątach Rybackich Dzień Rybaka. Na terenie miejscowości znajduje się znana w Polsce Ostoja Kormoranów.
Piaski to nasz prywatny sekret, nieoszlifowany diament czy raczej bursztyn. Piaski są zupełnie inne niż jakiekolwiek miasteczko nad Zalewem Wiślanym. Osada zachowała pierwotny charakter wioski rybackiej. To miejsce dla tych, którzy docenią fakt, że nie dotarła tam jeszcze wakacyjna komercja i wrzawa. Króluje tam cisza i spokój. Sam port jest bardzo skromny ale wyjątkowo gościnny.
Trasy rejsów
Zamek krzyżacki w Malborku to największy na świecie gotycki zespół zamkowy. Jego powierzchnia to 21 hektarów. Od siedmiu wieków zachwyca swoim majestatem. Odwiedzenie zamku jest obowiązkową atrakcją turystyczną dostępną na trasie „Pętla Żuławska.”
Nie ma lepszej drogi do Malborka niż rzeką Nogat. Unikniemy w ten sposób wszelkich niedogodności. Przystań znajduje się w bezpośredniej bliskości zamku. Oglądając go z wody możemy poczuć co musieli przeżywać oblężający go rycerze.
Malbork to nie tylko zamek. Znajdziemy tutaj wiele innych atrakcji dla każdego. Najmłodszym oddano do dyspozycji park dinozaurów oraz parki linowe. Jeżeli głód zwiedzania zamieni się w ten fizyczny, w Malborku znajdą Państwo różnorodne restauracje. W pobliskich gospodarstwach agroturystycznych można pojeździć konno. Fani dwóch kółek mogą skorzystać z przygotowanych tras rowerowych.
Trasy rejsów
Krynica Morska to najwieksza miejscowość na Mierzei Wiślanej, która nigdy nie zasypia. Ma do zaoferowania masę atrakcji – restauracje, muzea, wesołe miasteczka, masę sklepików oferujących pamiątki, imprezy do białego rana.
Najważniejszy jednak jest port. Krynica posiada port rybacki i jachtowy (bardziej na wschód). Wy oczywiście powinniście wpłynąć do jachtowego. Przy wysokim nabrzeżu mogą cumować jedynie jednostki białej floty. Dla jednostek rekreacyjnych przygotowane są nowe pomosty z Y-bomami. To z pewnością największa i najbardziej nowoczesna przystań na Mierzei.
Przy zejściu z pomostów znajduje się bosmanat i zaplecze mariny dostępne dla załóg jednostek cumujących w Krynicy. Wszystko tam jest nowe i zachęca do pozostanie na dłużej.
Trasy rejsów
Wybierając się w rzeczną podróż do Gdańska dotrzemy do jego serca – Gdańskiej Starówki. Koniecznie trzeba tu spędzić chociaż jedną noc. Atrakcji Gdańska starczy na wiele lat zwiedzania i nigdy nie poznamy wszystkich tajemnic tego pięknego miasta.
Gdańsk to największe miasto w tej części kraju. Bez względu na to kiedy zacumujemy w marinie z widokiem na Żurawia Gdańsk przywita nas tysiącem atrakcji. Mieszanka kultur i nadzwyczajna gościnność miasta sprawi zapisze się trwale w waszej pamięci.
Warto również odwiedzić Westerplatte i Twierdzę Wisłoujście.
Trasy rejsów
To miasto Kopernika. Z każdego zakątka zalewu wiślanego widać piękną katedrę dumnie stojącą na wzgorzu w której Mikołaj Kopernik badał nieboskłon i dokonał najwybitniejszych odkryć. Właśnie tutaj opracował De revolutionibus orbium coelestium (O obrotach sfer niebieskich) – dzieło, które odmieniło dotychczasowe pojęcie o wszechświecie. Zespół katedralny na wzgórzu stał się także miejscem pochówku astronoma.
W dawnej dzwonnicy katedralnej zwanej Wieżą Radziejowskiego znajduje się Planetarium. Wyposażone jest w aparaturę firmy Carl Zeiss, która wyświetla na kopule o średnicy 8 m obrazy nieba widoczne z dowolnego miejsca na Ziemi, pory dnia i roku. Przedstawia na sztucznym niebie drogę Słońca, planet, komet i sztucznych satelitów oraz obrazy ponad 6000 gwiazd.
Trasy rejsów
Elbląg to miasto z prawie 800-letnią tradycją, nierozerwalnie połączone z Żuławami a tym samym z wodą. Leży u ujścia rzeki Elbląg do Zalewu Wiślanego.
To idealne miejsce na rozpoczęcie żeglugi po Pętli Żuławskiej. Możemy stąd wyruszyć w kierunku Mierzei Wiślanej, Wysoczyzny Elbląskiej, Trójmiasta, Malborka lub popłynąć jedynymi na świecie działającymi pochylniami w kierunku Jezioraka – najdłuższego polskiego jeziora.
Obecnie Elbląg to pięknie odrestaurowana starówka wraz z bulwarem Zygmunta Augusta przy którym można zacumować aby zwiedzić miasto.
Rejs Pętlą Żuławską na pokładzie eleganckiego, nowoczesnego jachtu z pewnością będzie niezapomnianym przeżyciem. Ta niezwykle popularna droga wodna prowadzi wzdłuż jednego z najpiękniejszych rejonów kraju. Wchodzi ona w skład międzynarodowego szlaku wodnego E70, który zaczyna się w Rotterdamie, a kończy nad Niemnem. Podróżujący Pętlą Żuławską turyści mogą liczyć na światowej klasy infrastrukturę. Restauracje, lokale handlowe, muzea, galerie, interesujące pod względem architektonicznym mosty i śluzy – to tylko niektóre z atrakcji czekających na trasach. Wycieczka w te rejony będzie okazją do bliższego poznania wielu obiektów dziedzictwa kulturowego oraz kontaktu z unikatowymi okazami lokalnej flory i fauny. Pętla Żuławska to doskonały pomysł na odpoczynek w gronie rodzinnym albo wśród najbliższych przyjaciół. Dzieci z pewnością będą doskonale się bawiły podczas przeprawy kanałem Elbląsko-Ostródzkim i nurtem Wisły, Szkarpawy, Martwej Wisły czy Nogatu, a przy okazji lepiej poznają historię tego regionu.
Jeżeli planujesz wycieczkę i interesuje Cię Pętla Żuławska rejsy warto zaplanować nieco wcześniej, aby nie przegapić żadnej atrakcji, a przy tym mieć wystarczająco dużo czasu na wypoczynek. Opcji jest tak wiele, że bez problemu wybierzesz trasy, które najbardziej Ci odpowiadają, rozkładając wyprawę na kilka segmentów. Żuławy to region unikatowy w skali światowej. Każdego roku turyści z całego świata przyjeżdżają w te okolice, aby docenić ich naturalne bogactwo. Możliwość przepłynięcia tras Pętli Żuławskiej w komfortowych warunkach zadowoli zarówno wytrawnych żeglarzy, jak i osoby zupełnie początkujące. Podziwianie uroków przyrody z pokładu wolno sunącej łodzi stwarza zupełnie nową perspektywę. Na trasie położonych jest wiele miast z nowoczesnymi portami, gdzie można zacumować i spędzić kilka dni. Wybór należy do Ciebie, pokonywanie tras Pętli Żuławskiej w ten sposób to możliwość zorganizowania wycieczki zgodnie z własnymi potrzebami i oczekiwaniami.